Szanowni Państwo, Koleżanki, Koledzy,

W zeszłym tygodniu (20.06.) wraz z Muzeum POLIN zorganizowaliśmy seminarium pt. „Muzealne łamigłówki czyli postępowanie z obiektami o nieuregulowanym statusie ”. Uczestnicy prawie 40 instytucji muzealnych dyskutowali o rozwiązaniach prawnych i dobrych praktykach radzenia sobie z nabywaniem obiektów do kolekcji dziś i w przeszłości. W formie warsztatowej podjęliśmy pięć tematów. Co jest największym wyzwaniem?
M. in. uzupełnianie dokumentacji już posiadanych zbiorów, np. darów anonimowych lub poszukiwanie spadkobierców dzieł sztuki, by uzupełnić informacje o zbiorach. Debata objęła również temat długoterminowych depozytów – plusów i minusów ich posiadania oraz problematykę nieodebranych obiektów przez właścicieli. Część osób omawiała problem obiektów zajętych po 1945 r., a będące uprzednio w kolekcjach instytucji muzealnych. Dodatkowo ekspertki z Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Narodowego Instytutu Muzeów dzieliły się wiedzą nt. przechowywania i przyjmowania lub nie do kolekcji muzealnych szczątków ludzkich.

Pomysłodawczynią wydarzenia i prowadzącą obrady była Aldona Modrzewska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Moderatorki tematów to członkinie PSIM: Marta Bienias z Muzeum Narodowego w Warszawie, Helena Jankowska-Paluch z Muzeum Narodowego w Lublinie, Aneta Jasionek i Aldona Modrzewska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anna Pruss-Świątek z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Katarzyna Reszka z Muzeum Warszawy, Aneta Krzyczkowska-Pyrcz z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Brygida Sonnack z Narodowego Muzeum Morskiego.
Za konsultację prawną odpowiada dr Paulina Gwoździewicz-Matan – Uniwersytet Śląski, radczyni prawna, członek wspierający PSIM.
A gościniami były również Emilia Jastrzębska z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, dr Agnieszka Oniszczuk z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Anita Puzyna i Alicja de Rosset z Narodowego Instytutu Muzeów.

Seminarium zrealizowane we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Inwentaryzatorów Muzealnych będzie miało swoją kontynuację w postaci wydawnictwa online już w przyszłym roku.


Opracowała: Aldona Modrzewska, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zdjęcia wykonał fotograf Maciej Jaźwiecki.