W dniach 6-8 listopada 2024 r. w Rzymie odbyła się Europejska Konferencja Inwentaryzatorów. Reprezentację Polski stanowiło sześć inwentaryzatorek z Muzeum Warszawy, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Obrady miały miejsce w Auditorium Parco della Musica Ennio Morricone. Ich tematem przewodnim było hasło „Razem”.
Uczestnicy obrad ponownie po 22 latach spotkali się w Rzymie, a organizacji spotkania podjęło się Registrarte, czyli Włoskie Stowarzyszenie Inwentaryzatorów. Przez trzy dni spotkań, wydarzeń i prezentacji uczestnicy – inwentaryzatorzy muzealni z całego świata – mieli możliwość wymiany pomysłów i doświadczeń, a także omówienia kluczowych tematów i trendów z włoskiej, europejskiej i globalnej perspektywy, związanych głównie ze zrównoważonym rozwojem i jego adaptacją do warunków muzealnych, nowymi kierunkami rozwoju i wyzwaniami związanymi oraz działaniami włoskich muzealników.
Poruszone zostały także kwestie dotyczące międzynarodowych transportów zbiorów, ciekawych projektów np. konserwacji obiektów szklanych z Muzeum Archeologicznego w Bejrucie, zniszczonych podczas wybuchu w porcie w 2020 roku przez konserwatorów The British Museum czy zarządzania historyczną kolekcją firmy modowej Burberry przez Tate w Londynie. Nowymi kierunkami były m.in. programy wieloletnich konsultacji i wymiany wiedzy pomiędzy France Museums a Louvre Abu Dhabi. Galeria Tate w Londynie przedstawiła program stażowy, jaki prowadziła dla międzynarodowego środowiska inwentaryzatorów. Dużo czasu na konferencji poświęcono również wyzwaniom stojącym przed inwentaryzatorami w dobie AI i w jakim stopniu może nam ona pomóc w pracy inwentaryzatorów.
Należy wspomnieć, że udział w programie spotkania ERC 2024 miały nasze koleżanki Katarzyna Reszka (Muzeum Warszawy) i Małgorzata Sułkowska (Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze). Pierwszego dnia konferencji przedstawiły referat pt. Abandoned archaeological heritage. Attempts by Polish registrars to bring it back through the acquisition process… Prezentacja spotkała się z miłym przyjęciem i stała się przyczynkiem do dyskusji.
Dla uczestników konferencja była okazją do spotkania inwentaryzatorów z różnych zakątków świata, gdyż wśród uczestników były także osoby m.in. z Brazylii, Australii, Japonii czy USA. Prezentacje były wygłaszane przez pracowników największych i najbardziej znaczących europejskich muzeów, co pozwoliło przyjrzeć się ich zawodowemu doświadczeniu. Podczas całego wydarzenie panowała niezwykle przyjacielska i otwarta atmosfera. Uczestnicy chętnie wymieniali się między sobą spostrzeżeniami i swoimi doświadczeniami.
To, co nas zainspirowało jako uczestniczki tego wydarzenia, to idea konsultacji i systemowej wymiany wiedzy i praktycznych działań jak przykładowo odbywa się to pomiędzy Louvre Abu Dhabi i France Museums. Perspektywą takich działań na gruncie polskim byłoby prowadzenie konsultacje pomiędzy doświadczonymi muzeami z zespołami inwentaryzatorów, a np. instytucjami w organizacji. Ciekawym pomysłem są również staże międzymuzealne, mające na celu również transfer wiedzy i praktyki oraz doświadczeń w zarządzaniu zbiorami.
Następna taka konferencja odbędzie się 4-6 listopada 2026 r. w Berlinie. Już się nie możemy doczekać!
fot. Małgorzata Sułkowska