Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

w imieniu Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych oraz pomorskiej Międzymuzealnej Grupy ds. Digitalizacji DigiMuz, która skupia sześć muzeów: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, serdecznie zapraszamy do Gdańska na V Zjazd Inwentaryzatorów Muzealnych. Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 maja 2020 r. i będzie dotyczyć zastosowania technologii cyfrowych w muzealnictwie –począwszy od kompleksowego zarządzania zbiorami, przez ewidencję, dokumentację i konserwację zbiorów, aż po ich udostępnianie.

Zjazd to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń w szerszym gronie muzealników i ekspertów, szczególnie, że część członków grupy DigiMuz stanowią główni inwentaryzatorzy, jak również pracownicy działów im podlegających, m.in. fotografowie, specjaliści ds. digitalizacji i udostępniania zbiorów. 

Konferencja została podzielona na dwa dni. Pierwszy, poświęcony działalności PSIM, będzie Walnym Zebraniem Członków Stowarzyszenia oraz przestrzenią do poruszenia problemów, z którymi w codziennej pracy borykają się działy inwentarzy muzeów. Drugi będzie dotyczył działań dotyczących technologii cyfrowych, digitalizacji oraz jej zastosowań w pracy muzeów, a szczególnie inwentaryzatorów, a swoim doświadczeniem podzielą się z nami m.in. specjaliści DigiMuz.

Planowany termin konferencji to 21-22 maja 2020 r., czyli również coroczne Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury. To cykliczne wydarzenie, będące „świętem” pomorskich muzealników, z pewnością uatrakcyjni konferencyjne spotkanie.

Ze względu na oczekiwaną liczbę gości, spotkania odbędą się w salach konferencyjnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Ośrodku Kultury Morskiej (Walne Zebranie Członków PSIM) oraz siedzibie głównej przy ul. Ołowianka 9-13 (konferencja).

Mamy nadzieję, że spotkanie w Gdańsku będzie doskonałą okazją do podzielenia się wiedzą, praktycznymi rozwiązaniami i przyczyni się do integracji uczestników. 

Niebawem prześlemy pełny program i dodatkowe szczegóły, ale już teraz zachęcamy do rezerwowania terminów.