Polskie Stowarzyszenie Inwentaryzatorów Muzealnych wraz z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zapraszają swoich członków oraz muzealników, do wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu z zakresu podstawowych zadań inwentaryzatora pt. Inwentaryzacja i reinwentaryzacja zbiorów muzealnych.

Inwentaryzacja jest podstawową i obowiązkową formą kontroli zbiorów muzealnych, a jej właściwe przeprowadzenie gwarantuje zachowanie należytej staranności w opiece nad zgromadzoną kolekcją. Dlatego proponujemy Państwu zapoznanie się z wytycznymi, dobrymi praktykami i rekomendacjami w tym zakresie. Przedstawimy zastosowanie uproszczonej formy kontroli – skontrum i postaramy się odpowiedzieć, czy zawsze będzie ono odpowiednią metodą inwentaryzacji. Podzielimy się z Państwem zasadami oraz zagrożeniami procesu reinwentaryzacji, w ujęciu dwóch różnych perspektyw i doświadczeń. W szkoleniu weźmie udział również partner Stowarzyszenia – firma Fpsystem, tworząca oprogramowanie wspomagające pracę muzeów oraz innych instytucji kultury. Przedstawiciel Fpsystem omówi możliwości programu Muzeo w zakresie inwentaryzowania zbiorów muzealnych, reinwentaryzowania i uzgadniania sald.

Ze względu na pandemię COVID-19, szkolenie odbędzie się z wykorzystaniem platformy ZOOM.
Zaplanowaliśmy trzy główne panele tematyczne, prowadzone przez trzy kolejne dni od godz. 9.30:

• 26 października 2021 r. OGÓLNE ZASADY INWENTARYZACJI I REGULAMIN SPISU Z NATURY
  • 27 października 2021 r. SKONTRUM W BAZIE DANYCH, UZGADNIANIE SALD, FPSYSTEM
  • 28 października 2021 r. REINWENTARYZACJA

Po każdym wystąpieniu zaplanowaliśmy czas na dyskusję, dlatego zachęcamy do zadawania pytań, zgłaszania uwag i kwestii problematycznych podczas rekrutacji na szkolenie oraz w czasie szkolenia, za pośrednictwem ZOOM – chat. Wszelkie pytania mile widziane!

Przewidziana liczba uczestników to 70 osób. Szkolenie przeznaczone jest w szczególności dla muzeów z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, a następnej kolejności również dla muzealników z innych regionów.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia 20 października 2021 r. na adres e-mailowy: m.przybyszewska@pmkl.pl
Po przyjęciu zgłoszenia zostaną do Państwa wysłane linki do szkolenia.

Dodatkowe informacje mogą Państwo uzyskać od koordynatorów szkolenia:
Małgorzata Przybyszewska – adiunkt w Dziale Etnografii Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej,
e-mail: m.przybyszewska@pmkl.pl
Bogusława Klat – zastępca głównego inwentaryzatora w Zamku Królewskim w Warszawie-Muzeum,
e-mail: bklat@zamek-krolewski.pl