Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że w tym roku podjęliśmy inicjatywę rozszerzania grona naszych Konferencyjnych Partnerów. Organizowania w tym roku Konferencja pt. Bezpieczeństwo zbiorów. Wyzwania i rozwiązania w obszarze fizycznego, cyfrowego i prawnego zabezpieczania kolekcji publicznych, towarzysząca Walnemu Zebraniu Członków PSIM, jest efektem współpracy Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych, Archiwum Narodowego w Krakowie i Muzeum Fotografii w Krakowie, a honorowy patronat nad nią objął Pan prof. Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa. Bardzo cieszy nas fakt, że PSIM działa i funkcjonuje w środowisku interdyscyplinarnym, otrzymując tym samym szansę ciągłego rozwoju i możliwość podejmowania nowych wyzwań w obszarze zarządzania kolekcjami publicznymi.

Prócz grona stałych Partnerów PSIM – Marsh Broker, Mobile MS, Art Transit – w tym roku do współpracy przy naszym wydarzeniu zaprosiliśmy kilka podmiotów działających na rynku komercyjnym w obszarze szeroko rozumianej kultury i dziedzictwa. Głęboko wierzymy w to, że ułatwienie współpracy i wymiana doświadczeń pomiędzy branżą komercyjną działającą w obszarze kultury i instytucjami muzealnymi w znaczący sposób wpłynie na wspólne, efektywne działania na rzecz ochrony naszego dziedzictwa kulturowego.

Poniżej, mamy przyjemność zaprezentować Państwu Firmy – Partnerów, z którymi podjęliśmy współpracę przy tworzeniu tegorocznej konferencji.

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych

PIQL Polska – Archpeak

Jest to firma zajmująca się przechowywaniem cennych zasobów cyfrowych w najlepszym na świecie repozytorium danych. Dane deponowane są głęboko, w arktycznych górach z wieczną zmarzliną i idealnymi warunkami klimatycznymi, jakie zapewnia archipelag Svalbard. Według Piql jest to najbezpieczniejsze miejsce na świecie dla ulokowania „cyfrowej ambasady”. Arctic World Archive jest dobrze znaną inicjatywą Piql, mającą na celu zachowanie globalnej pamięci. Połączenie odpornej technologii długoterminowego przechowywania danych oraz zdalnych, bezpiecznych i zimnych warunków otoczenia umożliwia przesyłanie danych w odległej przyszłości, co zapewnia ich trwałość i zachowanie dla przyszłych pokoleń.

Beskid Plus sp. j. Tyrna, Cybuch

Beskid Plus to rodzinna firma, prowadzona od początku lat 90. XX w. przez dwójkę przyjaciół, a obecnie również ich synów. Ponad 20 lat temu Beskid Plus jako pierwszy w Polsce zaoferował bezkwasowe opakowania do przechowywania zbiorów. Dzięki bliskiej współpracy ze środowiskiem polskich archiwistów i uważnemu śledzeniu europejskich i globalnych trendów w archiwistyce oferta firmy rozrastała się systematycznie przez lata. Obecnie Beskid Plus jest w Polsce liderem branży opakowań do długoterminowego przechowywania zbiorów. Firma rozpoczynała swoją działalność od tektury bezkwasowej i jednej konstrukcji pudła kopertowego w kilku rozmiarach. Dzisiaj Beskid Plus tworzy optymalne opakowania dla niemal każdego obiektu archiwalnego, bibliotecznego, czy muzealnego. Oferowane przez Beskid Plus nowoczesne rozwiązania, indywidualne projekty i wysoka jakość opakowań pozwalają chronić najcenniejsze archiwalia, najstarsze woluminy bibliotek i unikatowe zbiory muzealne w ponad 30 krajach świata. 

Ceiba sp. z o.o.

Ceiba proponuje sprawdzone i skuteczne produkty mające zastosowanie w pracowniach konserwacji oraz archiwach. Umożliwiają one m.in. wyczyszczenie i dezynfekcję wszelkich dokumentów, ich prawidłową konserwację oraz bezpieczne przechowywanie. Produkty Ceiby charakteryzują się doskonałą jakością i skutecznością działania. Zespół zapewnia kompleksowe i profesjonalne podejście, ukierunkowane na wyposażenie bibliotek, zarówno tych domowych, jak i większych księgozbiorów. Firma proponuje szeroki asortyment produktów akcesoria do renowacji, archiwizacji, regały na książki, regały biblioteczne, regały metalowe i inne meble dla bibliotek. W ofercie firmy znajdują się również folie samochodowe i folie na okna, dostosowane do wszelkich potrzeb klientów. Oferowane przez spółkę Ceiba folie cechują się trwałością i niezawodnością, gdyż zostały przygotowane w oparciu o innowacyjne technologie.

Skanowanie.pl sp. z o.o.

Firma Skanowanie.pl od 30 lat zajmuje się analogową i cyfrową archiwizacją różnego rodzaju obiektów – archiwalnych, bibliotecznych i muzealnych. Specjalizuje się w archiwizacji dużych zbiorów: dokumentów, książek, starodruków, gazet, rękopisów, katalogów, rysunków technicznych, plakatów, map, przeźroczy, obiektów 3D. Poza działalnością usługową firma dostarcza urządzenia i materiały eksploatacyjne do pracowni digitalizacji i archiwizacji analogowej, jak również pełne wyposażenie serwerowni. Udziela profesjonalnych konsultacji przed i powdrożeniowych, a także świadczy usługi serwisowe.

Misją firmy Skanowanie.pl jest „produkcja” najwyższej jakości mikrofilmów i plików cyfrowych oraz tworzenie profesjonalnych pracowni digitalizacji, co pozwala na osiąganie zaufania i zadowolenie klientów. Firmę tworzy zespół wysoko wykwalifikowanych fotografów, poligrafów, elektroników, informatyków, programistów i archiwistów.

W ofercie firmy Skanowanie.pl znajdują się urządzenia umożliwiające digitalizację każdego rodzaju obiektu – od wizytówki, przez starodruki, mapy, mikrofilmy, szklane negatywy, przeźrocza, dokumenty oraz obiekty trójwymiarowe. Ofertę zamykają systemy storage, konwertery i kompletne wyposażenie serwerowni, gdzie przechowywane są zdigitalizowane obiekty.