Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

W ramach międzynarodowej współpracy ze stowarzyszeniami inwentaryzatorów muzealnych, udostępniamy w Cyklu publikacji: dobre praktyki, wzory dokumentów, szablony kompleksową propozycję organizacji pracy kuriera muzealnego w formie podręcznika.

Podręcznik opisuje przebieg pracy kuriera oraz oczekiwania wobec niego, i został opracowany tak, aby wszyscy kurierzy rozumieli, na czym polega ich zadanie i odpowiedzialność, oraz jaka jest rola inwentaryzatora w zakresie tej pracy.

Podręcznik kuriera powstał w celu promowania najlepszych praktyk w sektorze muzealnym i galerii w zakresie użyczania zbiorów, w ramach Szkolenia Kurierskiego – narzędzia służącego do opracowywania i organizowania szkoleń kurierskich. Opracowano go po inauguracyjnym spotkaniu European Registrars Group w październiku 2015 r., podczas którego inwentaryzatorzy dzielili się swoimi doświadczeniami i metodami współpracy. Mamy nadzieję, że zawarte w podręczniku praktyczne informacje i rekomendacje pomogą Państwu w przygotowaniu kurierów do profesjonalnej obsługi transportu zbiorów muzealnych.

Podręcznik został zaprojektowany i opracowany przez:

  • Kathy Richmond – Inwentaryzatorkę w Museum of London, członkinię UK Registrar Group,
  • Desiree Blomberg – kierowniczkę grupy ds. koordynacji wystaw i wypożyczeń, Moderna Museet i członkinię zarządu Nordic Registrars Group,
  • Wendelę Brouwer – Głównego Inwentaryzatora, Rijksmuseum i przewodniczącą, Nederlandse Registrars Group.

Polskie Stowarzyszenie Inwentaryzatorów Muzealnych dziękuje autorkom za możliwość udostępnienia podręcznika inwentaryzatorom zrzeszonym w PSIM, zarówno w wersji podręcznika, jak i materiałów szkoleniowych. Do tej pory prezentowaliśmy rekomendacje z Podręcznika kuriera na dwóch szkoleniach PSIM: w Warszawie w listopadzie 2017 i Puławach w listopadzie 2018 r.

Podręcznik z wersji angielskiej został przetłumaczony na zlecenie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, i zredagowany w wersji polskiej na zlecenie PSIM przez Małgorzatę Bogdańską-Krzyżanek (Kierownika działu zbiorów i inwentarzy, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki), Joannę Waśko (konserwatora, Specjalisty ds. Profilaktyki Konserwatorskiej, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki), Natalię Ładykę (Głównego Inwentaryzatora, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum), Aldonę Modrzewską (Kierownika działu zbiorów, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin).

Zachęcamy do dzielenia się swoim doświadczeniem, a wszelkie uwagi i uzupełnienia do Podręcznika kuriera prosimy przesyłać na adres: stowarzyszeniepsim@gmail.com.

Podręcznik udostępniamy w wersji .pdf na zasadach określonych poniżej:

Wersja oryginalna 1.2, 18 lipca 2017

Wersja polska 1.1., 6 grudnia 2018

V. 1.2 ENG i 1.1 PL: Podręcznik kuriera dostępny na licencji Creative Commons 4.0 Polska Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach.

Pliki do pobrania: