Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

otrzymaliśmy informację z Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem o planowanej konferencji dotyczącej badań nad stratami wojennymi. Jako Stowarzyszenie Inwentaryzatorów popieramy wszelkie tego rodzaju działania, dlatego też zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu. Odbędzie się ono w dniu 27 października 2023 roku, w siedzibie głównej Muzeum.

Inspiracji do organizacji sympozjum dostarczyła historia pierwszego konserwatora Muzeum Tatrzańskiego – Jana Marksena – który podczas II wojny światowej inwentaryzował stan zachowania obrazów Jana Matejki – Batorego pod Pskowem i Rejtana. Podczas porządkowania dużego zbioru narzędzi konserwatorskich, pozostawionych w muzeum, znaleziono negatywy szklane z tego wydarzenia. Muzeum Tatrzańskie sukcesywnie pozyskuje pamiątki oraz gromadzi historie o stratach z okresu II wojny światowej, jak również planuje poszerzenie prac badawczych w zakresie strat wojennych.

Konferencja zostanie wzbogacona o dyskusję na temat dobrych praktyk związanych z konfliktami zbrojnymi i ratowaniem dzieł sztuki w trakcie ich trwania, również współcześnie. Podsumowanie obrad zostanie opublikowane w formie ebooka.

Wszelkie informacje na temat konferencji – zakres merytoryczny oraz program – dostępne są na stronie internetowej Muzeum Tatrzańskiego.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konferencji. Kwestia polskich strat wojennych wciąż wymaga poświęcenia uwagi i dogłębnych opracowań. Każda inicjatywa w tym zakresie jest cenna. Korzystajmy z możliwości wymiany wiedzy i doświadczeń!

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych