Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy,
Polskie Stowarzyszenie Inwentaryzatorów Muzealnych serdecznie zaprasza Państwa do udziału w bezpłatnym webinarze, poświęconym tematyce opieki nad dziedzictwem cyfrowym w muzeach. Będzie to wyjątkowa okazja do poszerzenia wiedzy w obszarze, który staje się coraz częstszym przedmiotem praktyki muzeów, a który nie doczekał się jeszcze na polskim gruncie opracowań i wytycznych.
Webinar „Opieka nad zbiorami cyfrowymi: praktyczne wskazówki dla muzeów” to cykl czterech spotkań skierowanych do osób zajmujących się zarządzaniem zbiorami cyfrowymi w instytucjach muzealnych lub stykających się z tymi zagadnieniami w swojej praktyce zawodowej.
Trzy pierwsze spotkania, prowadzone przez dr Monikę Supruniuk, skupiać się będą na praktycznych aspektach opieki nad obiektami muzealnymi, których istnienie zależne jest od technologii analogowej i cyfrowej, jak dzieła (audio)wizualne oraz ikonograficzne, w tym fotografie cyfrowe. Program szkolenia uwzględniać będzie zarówno dzieła zdigitalizowane, jak i te, które powstały w formie cyfrowej (born-digital). Celem będzie przekazanie uczestnikom i uczestniczkom praktycznych umiejętności oraz narzędzi niezbędnych do skutecznego zarządzania zbiorami cyfrowymi w muzeach. Szkolenie obejmuje cały proces zarządzania kolekcją, od inwentaryzacji i dokumentacji, przez zarządzanie repozytoriami i infrastrukturą technologiczną, aż po konserwację i ochronę dzieł cyfrowych na wypadek przestarzałości technologicznej.
Czwarte spotkanie dotyczyć będzie prawnych aspektów zarządzania zbiorami cyfrowymi w muzeach, które omawiane będą przez dr Paulinę Gwoździewicz-Matan. Charakter zbiorów cyfrowych, które mają postać pliku cyfrowego (danych) albo występują jako obiekty z elementami cyfrowymi, nasuwa pytanie o rodzaj umowy, na podstawie której muzeum nabywa te obiekty do zbiorów. W przypadku obiektów cyfrowych przedmiotem umowy nie jest nabycie rzeczy w sensie materialnym. Umowy dotyczące zbiorów cyfrowych to umowy prawa autorskiego, wymagające uregulowania wielu zagadnień dotyczących korzystania (eksploatacji) z nich. W trakcie szkolenia zostaną zaprezentowane najważniejsze kwestie, które powinny być brane pod uwagę przy sporządzaniu umów związanych z nabywaniem zbiorów cyfrowych, ich dalszym udostępnianiem i opieką nad nimi .
Webinar odbywać się będzie na platformie Zoom w terminach: 15 listopada, 29 listopada, 6 grudnia i 13 grudnia br., w godz. 10.00 – 13.00. Podczas spotkań przewidujemy również czas na dyskusję.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia 8 listopada 2024 r. na adres e-mail: rejestracja.psim@gmail.com.
Dodatkowe informacje mogą Państwo uzyskać od koordynatorki webinaru:
Natalii Fyderek – Głównej Inwentaryzator w Muzeum Fotografii w Krakowie, wiceprezes PSIM, email: natalia.fyderek@mufo.krakow.pl, tel. 503 870 553.
Jednocześnie chcielibyśmy zachęcić Państwa do udziału w Konferencji „Digitalizacja w muzeach – forum dyskusyjne”, organizowanej przez Narodowy Instytut Muzealnictwa w dniach 21-22 listopada 2024 roku. Tematem przewodnim konferencji będzie trwałość informacji a podczas drugiego dnia przewidziane jest także szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa - co doskonale uzupełni tematykę naszego webinaru. Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej NIM.
Pliki do pobrania:
- program szkolenia (DOCX, 20 KB)
- program szkolenia (PDF, 646 KB)
- formularz zgłoszeniowy (DOCX, 16 KB)
Grafika obrazująca wybrane technologie przechowywania i prezentacji zbiorów cyfrowych, skomponowana z obrazów dostępnych w otwartych zasobach internetowych.