Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,
z przyjemnością przedstawiamy Państwu wzory dokumentów ewidencyjnych służące zarządzaniu zbiorami zgodne z zasadami SPECTRUM 5.0.
Szablony zostały opracowane z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych we współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ). Są to wzory dokumentów o uniwersalnym charakterze, których prowadzenie jest obowiązkowe (księga inwentarzowa, księga depozytów, karty ewidencyjne, protokoły wejścia i wyjścia) oraz takie, które wspomagają niektóre inne obszary zarządzania zbiorami (protokół przemieszczenia wewnętrznego, rejestry protokołów). Prace zespołu skupiły się nie tylko na opracowaniu i udostępnieniu wzorów dokumentów, ale także na przyporządkowaniu poszczególnych danych, które powinny się w nich znaleźć, do jednostek informacji brytyjskiego standardu zarządzania zbiorami SPECTRUM, którego NIMOZ od wielu lat jest propagatorem. Każdy z zaproponowanych wzorów dokumentów został uzupełniony o instrukcję użytkowania.
Muzea różnią się między sobą zarówno pod względem struktury organizacyjnej, jak i rodzajów zgromadzonych zbiorów, dlatego też opracowane szablony dokumentów nie będą odpowiadały wymaganiom wszystkich. Z tego powodu, oprócz dokumentów w wersji PDF, udostępniamy także inne wersje dokumentów (Word, Excel), które można edytować i dostosować do własnych potrzeb. Opisy poszczególnych pól szablonów zawartych w instrukcjach z założenia zostały przygotowane dość ogólnie. Mając na uwadze kategorie gromadzonych zbiorów, muzea powinny uzupełnić szablony informacjami dotyczącymi określonego typu obiektów.
Wzory dokumentów zgodne są z minimalnymi wymaganiami standardu SPECTRUM 5.0 i w proponowanej formie gwarantują przestrzeganie standardu.
W skład zespołu opracowującego wzory dokumentów i instrukcji do nich weszli:
PSIM
- Anna Barczyk
- Maciej Janicki
- Adam Jeżewski
- Monika Kozioł
- Katarzyna Reszka
- Brygida Sonnack
- Agnieszka Widacka-Bisaga
- Natalia Fyderek
NIMOZ
- Karolina Brama
- Anita Puzyna
- Alicja de Rosset
- Łukasz Stawski
- Katarzyna Zielonka-Kołtońska
Pliki do pobrania:
- Wzory dokumentów ewidencyjnych, NIMOZ, PSIM, Warszawa 2021 (PDF, 2 MB)
- księga inwentarzowa (DOCX, 24 KB)
- księga inwentarzowa (PDF, 91 KB)
- księga inwentarzowa (XLSX, 14 KB)
- księga depozytowa (DOCX, 25 KB)
- księga depozytowa (PDF, 97)
- księga depozytowa (XLSX, 14 KB)
- karta ewidencyjna (DOCX, 20 KB)
- karta ewidencyjna (PDF 57 KB)
- protokół wejścia (DOCX, 32 KB)
- protokół wejścia (PDF, 125 KB)
- rejestr protokołów wejścia (DOCX, 22 KB)
- rejestr protokołów wejścia (PDF, 118 KB)
- rejestr protokołów wejścia (XLSX, 14 KB)
- protokół wyjścia (DOCX, 21 KB)
- protokół wyjścia (PDF, 68 KB)
- rejestr protokołów wyjścia (DOCX, 23 KB)
- rejestr protokołów wyjścia (PDF, 118 KB)
- rejestr protokołów wyjścia (XLSX, 14 KB)
- protokół przemieszczenia wewnętrznego (DOC, 85 KB)
- protokół przemieszczenia wewnętrznego (PDF, 104 KB)
- rejestr protokołów przemieszczenia wewnętrznego (DOCX, 23 KB)
- rejestr protokołów przemieszczenia wewnętrznego (PDF, 101 KB)
- rejestr protokołów przemieszczenia wewnętrznego (XLSX, 14 KB)
W prace nad całym projektem, realizowanym w okresie od czerwca do września 2020 r., zaangażował się zespół aż dziesięciu członków PSIM: Anna Barczyk, Maciej Janicki, Adam Jeżewski, Bogusława Klat, Monika Kozioł, Natalia Ładyka, Alicja Mironiuk-Nikolska, Katarzyna Reszka, Brygida Sonnack, Małgorzata Sułkowska, Agnieszka Widacka-Bisaga i Natalia Fyderek.
Ufamy, że publikowane wzory dokumentów ewidencyjnych staną się wsparciem i narzędziem pracy wielu muzealników, rozwijane i dopasowywane do wewnętrznych potrzeb instytucji gromadzącej zbiory. Zachęcamy do kontaktu z PSIM, gdyby zechcieli Państwo podzielić się z nami swoimi uwagami: stowarzyszeniepsim@gmail.com.
Zasady korzystania z plików znajdą Państwo pod linkiem: Zasady korzystania z szablonów, oraz w zakładce Wzory dokumentów. Opracowane wzory dokumentów udostępniamy na licencji: Creative Commons 4.0 Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne (CC BY-NC 4.0). Instrukcje do szablonów udostępniamy na licencji: Creative Commons 4.0 Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych (CC BY-NC-ND 4.0).